Po osmi měsících od uzavření přihlášek do čtvrtého ročníku #AUA konečně známe nejlepší projekty na téma Better nutrition, better health
I letos se soutěžící museli vypořádat se situací ztíženou anti-covidovými opatřeními. Semifinálové videoprezentace nakonec představily devět projektů. Týmy se tématu ujaly z různých pohledů a porota tak nakonec vybírala z prací, které se věnovaly novým terapeutickým dietám, edukačním a osvětovým aktivitám, vývoji funkční potraviny, zkoumání vlivu stravy na psychiku, hodnocení obsahových látek extraktů z hub potenciálně vhodných pro nové doplňky stravy či entomofagii.
Na konci dvouhodinového online streamu závěrečného ceremoniálu, který živě sledovalo na 200 diváků, „vybojovaly“ finanční výhry autorské týmy těchto prací:
- Na jídlo se nešlape (LF Masarykovy univerzity) – práce, která seznamuje čtenáře s problematikou entomofagie, s nutričním složením jedlého hmyzu a způsoby jeho začlení do výživy člověka.
- Jím za dva (LF Masarykovy univerzity) iniciativa zaměřená na edukaci těhotných žen o správné výživě.
- Diety pro zdraví(1. LF Univerzity Karlovy) – projekt vznikl ve spolupráci s předními českými odborníky na nutrici a výživu pacienta. Jako první reflektuje nové Metodické doporučení pro zajištění stravy a nutriční péče ze září roku 2020 a snaží se jej přenést do praxe pro pacienty.
Ačkoli za realizací projektu stál velký kus práce, vzpomínáme na ni s úsměvem, protože nás to opravdu bavilo! Zakomponovávat cvrččí prášek do pokrmů tak, aby se nic nepoznalo, a přesto se to významně projevilo na jejich nutričním složení; naučit se pomocí informačních brožur předávat odborné informace laické veřejnosti a tvorba propagačního videa – hohó, to jsme si opravdu užili. A stejně tak finální večer, který přestože se konal virtuálně, byl zpracovaný tak dokonale, že nám umožnil se cítit jako nějaké superstar“ shrnuje dojmy Pavlína Kosečková, vedoucí týmu Na jídlo se nešlape.
Odborná porota, kterou letos utvořili:
- Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková,
- Ing. Hana Střítecká, Ph.D. ,
- PharmDr. Miroslav Kovářík, (CZ Head of Market Access & Reguatory, Angelini Pharma),
- MUDr. Renata Kellnerová, Ph.D (CZ Medical Director Angelini Pharma),
si vyslechla osobní přestavení jednotlivých týmů, jejich prezentace a odpovědi na otázky, které porotci vznesli na základě dokumentace odevzdané ke každému z projektů.
Následně porota oznámila pětici finalistů, o jejichž konečném pořadí rozhodly divácké hlasy v on-line hlasování. Kromě výše uvedených vítězných projektů se do finále dostaly práce:
- Obsahové látky z ligninolytických hub rodu Ganoderma jako zdroj imunomodulačních látek(AF ÚCB MENDELU)
- Multidiscipliární nástroj rozvíjející nutriční gramotnost dětí(LF a PdF MUNI).
Během sčítání hlasů jsme se spojili se zástupci loňských vítězů a zjistili, kam se jejich práce během uplynulých 12 měsíců posunuly, jaké mají plány do budoucna a jak na soutěž vzpomínají.
„Při výběru těch top 5 finalistů jsme se pořádně zapotili a jsme rádi, že konečné pořadí určily hlasy diváků, protože kdybychom se měli domluvit jen my porotci, dalo by nám to pořádně zabrat. Vítězům moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí v další práci na těchto výjimečných projektech“ komentovala vyhlašování konečných výsledků doktorka Střítecká.
V průběhu ceremoniálu jsme také poprvé odhalili téma pro nadcházející rok. V jubilejním pátém ročníku budeme hledat nejlepší projekty, které se zaměří na řešení zdravotní krize – může jít o projekty zaměřené na inovace ve vzdělávání, péči o duševní zdraví zdravotníků, návrhy preventivních programů, využívání moderních technologií v diagnostice a terapii či možnosti telemedicíny.
Registrace do dalšího ročníku otevřeme v následujících týdnech.