Týdny pokusů, testů, kreslení, programování a dalších příprav vyvrcholily 19. září na ceremoniálu Angelini University Award v brněnském VIDA! Science Centru. Zástupci desítky týmů měli poslední příležitost naklonit si porotu, pětice vybraných se pak utkala o přízeň celého auditoria. Kdo nakonec slavil a co bude dál?
Téma duševního zdraví uchopily soutěžící týmy ze všech možných stran – do semifinálové desítky se probojovaly 2 mobilní aplikace, projekty využívající nová média i sociální sítě, edukační programy i výzkumné práce (úplný přehled projektů najdete na konci článku).
PROBLÉM I ŘEŠENÍ V JEDINÉM PŘÍBĚHU
Absolutním vítězem se stal projekt Jana Elbla a Martiny Holické z Farmaceutické fakulty (FaF) VFU Brno. Jejich práci – 3D tisk lékových forem s obsahem diazepamu pro terapii pacientů závislých na benzodiazepinech – vedl jako garant projektu Jan Muselík z Ústavu technologie léků FaF VFU. Impulsem pro přihlášení byla jejich zkušenost z loňského ročníku, kdy přišli podpořit svou kolegyni svým hlasem, a podpora v rozhodnutí k aktivní účasti právě ze strany loňské účastnice. A jak svou účast letošní vítězové hodnotí?
„Připravit projekt pro odbornou porotu, byla pro náš akademický tým skoro procházka růžovým sadem. Pak ale přišla ta složitější část – představit 3D tisk a problematiku závislosti v sedmi minutách, tak aby si publikum v různorodé konkurenci projektů něco odneslo, neusnulo a dalo hlas právě nám. A tak jsme nakonec divákům v sedmiminutovém příběhu poradili, jak si rychle a efektivně vypěstovat závislost na benzodiazepinech, jak bude vypadat odvykání, a jak s ním může pomoci 3D tisk léků na míru, což všichni ocenili a my jsme si odnesli první místo. Účast v AUA bych doporučil každému. Ať už máte skvělý projekt a nejste si jistí, že ho zvládnete prezentovat, nebo naopak, vždycky se něčemu novému přiučíte, poznáte zajímavé lidi a získáte nové kontakty.“
Z OSOBNÍ ZKUŠENOSTI K APLIKACI PRO CELÝ SVĚT
Druhé místo a 50 tisíc korun si odnesl tým z VUT, který vytvořil mobilní aplikaci Nepanikař. Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna – trojice studentů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních médií a Fakulty informatiky – dokázala během třičtvrtě roku vymyslet, vytvořit a uvést do ostrého provozu aplikaci na podporu při depresi, úzkostných stavech, poruchách příjmu potravy i dalších psychických poruchách. Jejich práci zaštítil děkan Fakulty informatiky Pavel Zemčík. V době finále soutěže už za sebou měla aplikace přes 25 tisíc stažení z Google Play / Apple Store, četné mediální výstupy i překlady do řady jazyků nad rámec češtiny a slovenštiny.
„Na tuto soutěž jsem narazila zcela náhodou na Facebooku, ale hned mě zaujala. Delší dobu už jsem měla myšlenku, že v Česku chybí aplikace, která by pomáhala lidem s duševním onemocněním. Soutěž AUA byla impulzem můj nápad realizovat. Podařilo se mi sehnat skvělý tým, který mi pomohl aplikaci Nepanikař vytvořit a rozšířit do celého světa. Sama trpím duševním onemocněním a už delší domu se snažím na sociálních sítích šířit myšlenku, že mlčení není řešení. Často se na mě obraceli lidé, s prosbou o pomoc. Mobilní aplikace poskytuje zdarma rychlou psychologickou pomoc a nabízí kompletní seznam odborné pomoci, která je dostupná v České republice. Aplikace je doporučována i odbornou veřejností. K dnešnímu dni je aplikace dostupná nejen v českém jazyce, ale i ve slovenštině, angličtině, polštině a francouzštině. S tímto nám pomohli naši dobrovolníci,“ říká kúčasti Veronika Kamenská a dodává, že soutěží jejich práce nekončí. Tým navázal dlouhodobou spolupráci s projektem Nevypusť duši a centrem Anabell a chystá další jazyková rozšíření i webové stránky.
Aplikace si natolik získala vedení společnosti Angelini Pharma Česká republika, že bezprostředně po finále se s týmem domluvili i na podpoře překladu aplikace do italštiny.
MÉNĚ PROJEKTŮ, VÍCE PROSTORU
Semifinále druhého ročníku AUA se účastnilo pouze 10 projektů, nad rámec 3 minut vlastní prezentace ale dostali jejich zástupci oproti prvnímu ročníku soutěže také prostor 2 minut na zodpovězení dotazů poroty. Mohli tak porotě ukázat například, kam se jejich práce posunula od odevzdání projektu v květnu, vysvětlit unikátnost své práce nebo naznačit další možnosti rozvoje.
Předsedkyní poroty byla i letos MUDr. Renata Kellnerová, Ph.D.PharmDr. Miroslav Kovářík. Roli externích čenů poroty přijali doc. MUDr. Dana Končelíková, PhD., Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Olomouc, a MUDr. Jan Hubeňák, PhD., vedoucí lékař Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Zázemím pro akci se stal multifunkční sál VIDA! Science Centra, které žije popularizací vědy, neformálním vzděláváním a experimenty. Moderování akce se ujala Alžběta Jelínková, která sama přímo ve VIDA! Centru působí a v minulosti prezentovala svůj vlastní studentský výzkum v popularizační soutěži Science Slam.
Pozvání k účasti na akci přijali také zástupci vedení fakult z Brna, Prahy i Zlína a své studenty na soutěži tak aktivně podpořili.
ROVNÝMA NOHAMA DO DALŠÍHO ROČNÍKU
Zatímco na jedné straně pomalu uzavíráme poslední náležitosti uplynulého ročníku, na straně druhé už naplno rozbíháme přípravy třetího ročníku. Pro ten jsme zachovali téma duševního zdraví, ve kterém vidíme ještě nevyčerpaný potenciál. Aktualizované informace k novému ročníku a přihlášky zveřejníme během podzimu, kdy se naplno rozběhne další kampaň.